Teknik Durum Tespiti

Teknik Durum Tespiti Nedir?

Teknik durum tespiti, bir teknoloji şirketi üzerinde gerçekleştirilen bir denetim, soruşturma veya incelemedir. (temel ürünleri veya hizmetleri dijital olan bir şirket).

Teknik durum tespiti, şirketlerin; teknoloji stratejisi, ürün ve/veya hizmetleri, bilişim teknolojisi mimarisi ve altyapısı, dijital süreçleri ve güvenliği, teknoloji organizasyonu ve yazılım geliştirme döngüsü ve teknoloji finansallarının bir değerlendirmesini içerir.

Teknik Durum Tespiti Neden Önemli?

Teknik durum tespiti, geleneksel ticari durum tespitinin gözden kaçırabileceği konuları analiz edebildiği için teknoloji şirketleri için önemlidir.

  • Sağlam bir teknik kurulum, performansın anahtarıdır ve şirketin ticari yeteneklerini önemli ölçüde etkiler.
  • Eski bir platform veya ürünü modernleştirmek için yetkinliklere ve zamana önemli ölçüde yatırım yapılmasını gerekir.
  • Belirli yeterliliklere ve kurum içi özel bilgilere bağlı olan teknoloji şirketleri için özellikle önemli olan  kapsamlı bir risk analizi sunar.


Teknik Durum Tespiti Nasıl Yapılır?

Geleneksel durum tespitine benzer bir şekilde teknik durum tespiti de başarılı olmak için belirli bilgilere erişim ihtiyacı duyar. Süreç, ticari durum tespiti sürecine benzer.

  • CPO ve CTO dahil olmak üzere hedefin verilerine, teknik kurulumuna ve yönetimine erişim gerektirir.
  • Hedefin bu çerçevede gerekli tüm bilgileri sağlama kapasitesine sahip olması halinde normal koşullar altındaki bir teknik durum tespiti 2-3 hafta sürer.
  • Teknik durum tespiti yapabilmek için, derin bir ticari ve teknik uzmanlık gerekir. Teknik Durum Tespiti

digifestnyc.com