AnasayfaReferanslarımızKamuT.C Çevre ve Orman Bakanlığı

T.C Çevre ve Orman Bakanlığı

Çevre ve Orman Bakanlığı, kurumun yazılım ihtiyaçları ile birlikte doküman yönetim sisteminin belirlenmesi amacıyla açtığı Doküman Yönetim Sistemi (Kurumsal İçerik Yönetimi) İhalesi'nde Aksis'i seçti.

Doküman yönetimi, iş akışları ve arşivleme alanındaki 15 yılı aşkın tecrübesiyle, özel sektörde ve kamuda birçok referansı olan Aksis, kurumsal içerik projesini tamamlayarak e-devlet uygulamaları konusunda başarılı bir projeye imza atmıştır.

Aksis'in FileNet üzerindeki çözümü sayesinde, sisteme aktarılan dokümanlar süreç sonunda arşivlenebilmekte, gerektiğinde yeniden kullanılabilmekte, dokümanların her bir versiyonu ayrı ayrı takip edilebilmekte ve farklı lokasyonlardan hızlı bir erişime imkan sağlamaktadır. Arşivlenen tüm dokümanlar, en üst düzeyde güvenlik içerisinde kullanıcı ve departmanlar seviyesinde yetkilendirilmiştir. Ayrıca kurum içinde yapılan bir çok iş, kurulan workflow sistemiyle elektronik ortama taşınarak, çok daha hızlı ve işlerle ilgili bilgilerin kalıcı olması sağlanmıştır. Doküman yönetim sistemi fulltext indeksleme-arama özelliği içermektedir. Böylece dokümanlar profillerinde tanımlanmış indeks alanlarına ek olarak, kendi içeriklerine göre de sorgulanabilmektedir.

Çevre ve Orman Bakanlığı, e-Dönüşüm hedefleri  doğrultusunda Kağıtsız Ofis ve Elektronik Arşiv Platformunu oluşturmuştur. FileNet çözümü sayesinde, misyon ve vizyonuna uygun olarak çevreci bir yaklaşımla kağıt maliyetini sıfıra indirmiş ve birçok evrak işini elektronik ortamda yönetebildiği bir ortam oluşturmuştur. Çevre ve Orman Bakanlığında oluşturulmuş olan Kurumsal İçerik Yönetimi sistemi diğer kamu kuruluşları içinde örnek teşkil etmektedir.