AnasayfaReferanslarımızServis & BüroOsmanlı Bankası Tarih ve Araştırma Merkezi

Osmanlı Bankası Tarih ve Araştırma Merkezi

Aksis, Türkiye'nin en eski bankası olan Osmanlı Bankası'nın kuruluşundan 1950'lere kadar uzanan dönemin belgelerini içeren Osmanlı Bankası Arşivi'nin elektronik ortama geçirilmesi işini başarı ile tamamladı. Bu amaçla Karaköy'de bulunan Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi'nde bulunan yaklaşık 600.000 adet belge eiStream çözümü ile arşivlendi. Osmanlı Bankası Arşivi, Türkiye'de araştırmacılara açılan ilk özel arşiv olması açısından, büyük önem taşımaktadır.

Aksis Servis Büro'nun deneyimli kadrosu, Osmanlı Bankası e-Arşiv ve Servis Büro Hizmeti Projesi ile kağıt ortamında bulunan tüm dokümanları bilgisayar ortamına aktardı ve bu sayede Osmanlı Bankası Arşivi, her an erişilebilir bir yapıya kavuşturuldu. Bankanın arşivinde yer alan hisse senetleri, banknotlar, yazışmalar, haritalar, gazete küpürleri, telefon fihristleri, personel fotoğrafları vb. tüm belgeler operatörler tarafından kitap tarayıcılarda taranarak sisteme aktarıldı. Tarama işleminden sonra belirlenen indeks alanlarına göre indeksleme işlemi yapıldı.

Aksis, Servis Büro Hizmeti kapsamında, operatörlerini 7 gün 24 saat çalıştırarak, müşterilerine yıllardır birikmiş olan tüm dokümanlarını dijital ortamda saklama imkanı sağlamaktadır. Aksis bu hizmetini müşterilerin tercihi doğrultusunda, müşteri ortamında veya 4 katlı Aksis binasının bu konuya tahsis edilmiş bir katında vermektedir. Servis Büro hizmeti bünyesinde 100'ü aşkın genç, dinamik ve başarılı operatör çalışmaktadır.

Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi'ndeki tarihe ışık tutacak belgelerin yer aldığı e-Arşiv, 24-25 Ekim 2002 tarihinde The European Association for Banking History tarafından düzenlenen "Arşivler ve Bilgi Teknolojisi üzerine Çözümler" konulu seminerde Avrupa Bankalarına tanıtıldı. Bu seminere birçok Avrupa ülkesinden bankacılar, bilgi teknolojisi ile ilgilenen arşivciler, tarihçi ve bu alanda belirli bir uzmanlığa sahip ve arşiv kullanıcısı kişiler katıldı.

Avrupa'daki birçok bankadan konuşmacının katıldığı bu seminerde örnek uygulama olarak Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi'ndeki arşivin elektronik ortama alınması projesine de yer verildi. Aksis A.Ş'nin Genel Müdürü Cavit Akşehirlioğlu, Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi'nde Aksis tarafından gerçekleştirilmiş olan bu proje ile ilgili gerekli bilgileri verdi.

Aksis'in bugüne kadar Servis Büro hizmeti verdiği kuruluşlar arasında Citibank, Koçbank, Oyakbank, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Türk Eximbank, Dışbank, Denizbank, Nokia, Finansbank, İktisat Bankası ve TEB sayılabilir.