AnasayfaReferanslarımızServis & BüroKoçbank

Koçbank

Teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden Koçbank, arşiv sistemini elektronik ortamda oluşturmaya başladı.

Bireysel Krediler'de başlayan uygulamada öncelikle, Koçbank'ın tüm Kredi Kartları dosyalarının taranıp indekslenmesini kapsayan AKSİS'in sağlamış olduğu Servis Büro hizmeti tamamlandı. 1970'lerden bugüne kadar olan dosyaların elektronik ortama geçirilmesinin ardından, kullanıcıların istedikleri dosyalara belirli indeksleri girerek ulaşabilmeleri gerçekleştirildi. İndeks alanları kullanıcılar tarafından belirlenmiş olan (isim, soyad, müşteri no, kart no gibi.) alanlar olduğundan tüm kullanıcılar eski dosya sisteminden alışmış oldukları şekilde arama yaptıkları ve tüm bilgileri bilgisayar ortamında çok kolay ve çok hızlı görebildikleri için yeni arşiv sistemine uyum sürecinde hiçbir problemle karşılaşmamışlardır.

Ticari Krediler Departma'nında da, tüm Kurumsal müşterilerin bilgilerinin bulunduğu dosyalar servis-büro ile taranmış ve kullanıcılar sistemi kullanmaya başlamaları ile birlikte geçmişe dönük tüm bilgileri de görebilmeleri sayesinde sisteme kolayca adapte olabilmişlerdir.

Sistemde tanımlanmış olan ve arşivde istedikleri bölüme girmekle yetkili olan tüm kullanıcıların elektronik arşive ulaşabilmelerinden dolayı dosyalara fiziksel olarak erişmek gerekmediğinden, dosyaların tamamı olmaları gereken yerde, güvenilir bir şekilde muhafaza edilebilmektedir.Böylece masalardaki dosya yoğunluğu azalmış, aynı dosyalarda çalışması gereken kullanıcılar için bir diğerini bekleme zorunluluğu ortadan kalkmış, dosyaların değişik yerlerde bulunmasından dolayı oluşan kayıplar ve gecikmeler kendiliğinden yokolmuştur.

Koçbank'ta kurulan sistemin tüm banka bünyesinde kullanıma açılması için bankada kurulu olan Exchange sistemi ile entegrasyon sağlanmıştır.Bu sistem sayesinde Exchange kullanıcılarına arşiv bilgileri gönderilebilmektedir.

Ayrıca banka bünyesinde kurulan fax-server sistemi ile de entegrasyon yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı da bankaya gelen tüm faksların aynı arşiv sistemi içinde saklanabilmesidir.Bu çalışmanın sonucunda örneğin bir kredi kartı müşterisinin dosyasında, başvuru formu, gelir belgesi, nüfus cüzdanı gibi belgelerin ardından müşterinin göndermiş olduğu tüm fakslar da takip edilebilecektir.