AnasayfaReferanslarımızHoldingKoç Holding

Koç Holding

Aksis A.Ş, doküman yönetimi, iş akışları ve arşiv alanındaki 9 yılı aşkın tecrübesiyle, dünyada medya arşivi konusunda haklı bir yere sahip Digital Collections ürünü ile Koç Holding'teki E-Dönüşüm 2003 projesi kapsamında ''Haber, Fotoğraf ve Video Arşiv Sistemi Projesi''ni ya da kısaca E-Arşiv Projesi'ni hayata geçirdi.

Türkiye'de Hürriyet, Milliyet ve Eczacıbaşı Holding'ten sonra, medya arşivi konusunda yatırım kararı alan Koç Holding, Aksis'in Digital Collections ürününü seçti. Medya şirketlerinin metin, resim, ses ve video arşivlerini tek bir sistem altında kuran ve de hızlı erişim imkanı sağlayan bu sistem, Aksis tarafından ilk olarak 1997 yılında Hürriyet Gazetesi'nde kurulmuştur. Başarıyla tamamlanan bu proje sonrasında Milliyet Gazetesi ve Eczacıbaşı Holding'te de benzer projeler yapılmıştır.

1926'DAN 2002'YE KOÇ TOPLULUĞU

1926 yılının Türkiye'sinin zor ve sıkıntılı günlerinde mütevazi adımlarla iş dünyasına giren Ahmet Vehbi Koç Ticarethanesi, Vehbi Koç'un geniş ufku ve enerjisiyle geçen yıllar içinde gelişip büyüyerek Türkiye'nin en büyük şirketler topluluğu haline geldi.

75 yıllık bir gayretin ve emeğin sonunda yaratılan Koç Topluluğu'nun binek otomobil, ticari otomobil, otomotiv yan sanayi, dayanıklı tüketim malları, gıda, perakendecilik, enerji ve maden, turizm ve hizmetler, dış ticaret, bankacılık, sigorta ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren 100'ü aşkın şirketinde 45 bini aşkın çalışanı, 10 bini aşkın ortağı ve 10 binin üzerinde bayi ve yetkili satıcısıyla Türk ekonomisinde ve özel sektörün gelişmesinde önemli bir rolü vardır.

ÇÖZÜM

E-Arşiv projesi Koç Topluluğu şirketleri (108 şirket) ve Vehbi Koç Vakfı kuruluşları ile ilgili yazılı basında çıkan haberlerin takibi ve merkezde arşivlenmesini sağlamaktadır. Bu proje sayesinde Koç Grubu ile ilgili tüm markaların, ürünlerin ve ayrıca rakiplerin haberlerinin yer alabileceği 44 ulusal, 48 yerel gazete, 400'ün üzerinde haftalık-aylık-sektörel yayın ile 10 yabancı gazete ve derginin incelemesi yapılabilmektedir. Koç Topluluğu'nda bilgisayarı ve internet erişimi olan herkes saat 10:30 itibariyle, Koç Topluluğu, Koç Şirketleri, Vehbi Koç Vakfı ve Vakfa bağlı kurumlar ve rakipler hakkındaki tüm haberlere ulaşabilmektedir.

Ülkemizin en saygın kuruluşlarından Koç Holding A.Ş nin Halkla İlişkiler ve Bilişim Hizmetleri Koordinatörlüğü ile ortak olarak yürütülen proje kapsamında haber arşivinin yanısıra Koç Ailesi'nin ve Koç Holding'in özel fotoğraf arşivinden başlanarak, değişik açılışlarda çekilen video görüntüleri, gazete ve dergilerde çıkan resimler, televizyonlarda yer alan haberlerin görüntüleri, dialar vb. da DC4 sistemine aktarılacaktır. Aksis tarafından kurulan sistem MP3'den video dosyalarına kadar tüm multimedya içeriğinin arşivlenmesine imkan tanımaktadır.

PROJENİN ALT YAPISI

Aksis tarafından Koç Holding'teki bu projede DC4 ürünü kullanılmıştır. Web tabanlı bir ürün olan DC4 XML, PHP ve SQL gibi platformları desteklemektedir. DC4 ürününün en büyük özelliklerinden birisi de imaj galeri özelliğidir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar tüm sistem üzerinde anahtar kelime aramaları yaparak, istedikleri görsel malzemenin ön izlemesini görebiliyorlar. Bu ön izleme sisteminde dijital fotoğraf formatlarından PDF formatına kadar birçok dosya tipi destekleniyor.

Bu projede ilk olarak Koç Holding'in medya takibini yapan ajans tarafından yerli ve yabancı tüm yazılı basında çıkan holding, holding şirketleri, kişiler, ürünler ve rakiplerle ilgili haberlerin yer aldığı küpürler görüntü olarak taranıp OCR'dan (Optik Karakter Okuyucu) geçirilerek text haline dönüştürülmektedir. OCR sayesinde aradığınız bir haberin metnini istediğiniz herhangibir dokümana kopyalayarak kullanmak mümkün olmaktadır. Böylece yararlanmak istenilen haberde yer alan metin yeniden yazılmak zorunda kalınmıyor.

Taranan görüntü (küpür) ile birlikte bu text her sabah DC4 sistemine aktarılmaktadır. Sistem bunu otomatik olarak alıp indekslemekte ve kullanıcıların erişimine hazır hale getirmektedir. Ayrıca yetkilendirilen kullanıcılara internet üzerinden fulltext search mantığında hızlı erişim imkanı verilmiştir. Böylece belgelere, dergi ve gazetelerde yayınlanan haberlerle ilgili bilgilere anında erişilebilmektedir. DC4 sistemi kurumsal paylaşım ve uzaktan (internet, intranet) erişime imkan tanımaktadır.

Aksis sistemde esnek bir kullanım arabirimi düzenlemiştir. Kullanıcı arabirimi istediği şekilde düzenleyebilmektedir. Bu sayede sadece belli konulardaki görsel malzemeye ulaşacak kişiler için özel hazırlanmış kullanıcı arabirimi ekranları oluşturulabilmektedir.

Sistemde arama, grup şirketleri, holdingin genel haberlerine göre ya da belirlenmiş index alanlarına göre yapılabilmektedir. Bu sistem sayesinde tüm grup haberleri tek bir kaynakta toplanmıştır.

E-ARŞİV PROJESİ'NİN KOÇ HOLDİNG'E SAĞLADIĞI FAYDALAR

Koç Holding Bilişim Hizmetleri Koordinatörü Alper Göğüş'ün Koç Grubu'na bağlı "Bizden Haberler Dergisi"nde bu proje ile ilgili yaptığı röportajdan bir bölüm: "Bu sistemi oluşturmak için yaptığımız yatırım, şirketlerin bu hizmeti almak için yıllık olarak ödedikleri meblağın sadece dörtte birine eşit. Dolayısıyla, sistem daha birinci senede kendisini amorti edebileceği gibi, gelecek seneler için de büyük bir oranda tasarruf sağlayacak."