AnasayfaReferanslarımızMedyaHürriyet

Hürriyet

Medya şirketlerinin metin, resim, ses ve video arşivlerini tek bir sistem altında kuran ve de tüm teknik desteğini sağlayan bu sistem, AKSİS tarafından ilk olarak 1997 yılında Hürriyet Gazetesi'nde kurulmuştur. Hürriyet Resim, Bilgi ve Belge Sistemi Projesi'nin ayrıntıları ile ilgili olarak Hürriyet Gazetesi'nden proje yetkilisinin görüşlerine yer vermek istedik.

"Günümüzde elektronik ortamdan gelmeyip, kuruluşların günlük iş akışı içinde gelen ve giden dokümanların takibi ve bunların arşivlenmesi gittikçe büyük önem kazanmaktadır. Klasik anlamda oluşturulmuş bir arşiv içinden istenilen bir belgenin bulunması, bunların ilgili departmanlara gerek kopyasının, gerekse de aslının iletilmesi kuruluşların bünyesinde zaman, personel ve yer maliyetlerini ön plana çıkarmaktadır. Kuruluşlarda yapılacak bir analiz ile günlük iş akışının çıkarılıp, gerekli giriş noktalarının ve türlerinin belirlenmesi, bu belge ve bilgilere erişecek kişilerin yetkilerinin ve tanımlarının yapılmasıyla böyle bir uygulamanın sayısal ortama aktarılmasının ilk adımı atılabilecektir. Genellikle bu tür uygulamaların kurumsal şirketlerin mevcut altyapıları üzerinde bazı ilavelerle kısa sürede oluşturulması mümkündür.

Medya kuruluşları, gelen bilgi, belge ve resimlerin sisteme otomatik veya bir operatör aracılığıyla girdiği andan itibaren kullanıcılar tarafından önündeki bilgisayarlardan anında erişilebilmesi ve bunu kaynak olarak kullanıp doğrudan gazete hazırlama sistemlerine gönderebilmesi tipik bir örnek teşkil etmektedir.

Sisteme gelen kaynaklar şu şekilde açıklanabilir: