AnasayfaReferanslarımızHoldingEczacıbaşı Holding

Eczacıbaşı Holding

Eczacıbaşı Holding'te ''Resim, Dia, Bilgi, Belge ve Video Arşiv Sistemi Projesi'' Aksis tarafından hayata geçirildi. Aksis bu projede temsilcisi olduğu Digital Collections firmasının yurtdışındaki başta basın kuruluşları olmak üzere çeşitli sektörlerde yaygın olarak tercih edilen çözümlerini kullandı.

Bu proje, Eczacıbaşı Holding'le birlikte holding bünyesinde yer alan İntema ile Eczacıbaşı İlaç Pazarlama şirketlerinde uygulamaya alındı. İlk etapta holdingteki tüm fotoğraflar, dialar, gazete ve dergilerde çıkan haber ve resimler , video görüntüleri, çeşitli objeler (kupalar vb. dokümanlar) Digital Collections çözümü ile elektronik ortama alınmıştır. İntema firmasında geçmişten günümüze kadar olan tüm broşürler ve dialar; Eczacıbaşı İlaç Pazarlama'da ise broşür ve diaların yanı sıra tüm ilaç kutuları elektronik ortama alınmıştır. Dialar ve 35mm filmlerin sisteme aktarılmasında Kodak film Scanner'lar kullanılmıştır. Analog video görüntüleri MPG formatına çevrilip sisteme konulmuştur.. Çeşitli objeler örneğin Eczacıbaşı Voleybol takımının aldığı kupaların ve madalyaların dijital kamera ile fotoğrafları çekilip arşive aktarılmıştır.

Aksis tarafından Eczacıbaşı Holding'e entegre edilen Digital Collections çözümü kullanıcılara kendi arayüzlerini kişiselleştirme imkanı vermektedir. Bu proje sayesinde arşiv yapısı daha hızlı, güvenilir ve her an erişilebilir bir yapıya kavuşturulacaktır. Aksis tarafından entegre edilen bu sistem arşivin web platformunda da paylaşımına olanak tanımaktadır.

Aksis, Digital Collections firmasının ürünleri ile Türkiye'de başarılı projeler gerçekleştirmiştir. Medya şirketlerinin metin, resim, ses ve video arşivlerini tek bir sistem altında kuran ve de tüm teknik desteğini sağlayan bu sistem, Aksis tarafından ilk olarak 1997 yılında Hürriyet Gazetesi'nde kurulmuştur. Başarıyla tamamlanan bu proje sonrasında Milliyet Gazetesi de bu çözümü tercih etmiştir. Halen Koç Holding'te devam eden benzer bir proje tamamlanmış olup test çalışmaları yapılmaktadır.

Medya kuruluşlarının ihtiyacından yola çıkılarak 1991 yılında kurulan Digital Collections şirketinin Alman, Avusturya, Hollanda ve Çek Haber Ajansları; Alman Hükümeti; IBM-Almanya; RTL Televizyonu; Mercedes; Stern; Focus ve USA Today'in de aralarında bulunduğu dünyada yaklaşık 200'in üzerinde müşterisi bulunmaktadır.