Ekim 2008/Sayı 107


 

Değerli e-Okurlarımız,

İnsan belleği, geçmişte yaşanmış önemli veya önemsiz ayrıntıların depolanması ve ihtiyaç duyulduğunda erişilerek, ileriye dönük kararların alınmasında kullanılan en önemli araçlarımızdan biridir. Çoğu zaman, hatırlamak istemediğimiz ayrıntılar gözümüzün önünden gitmezken, en çok ihtiyaç duyduğumuz ayrıntılara ulaşmakta zorluk çektiğimiz veya hatırlayamadığımız anlar da olabilmektedir.

Şüphesiz bu özelliğimiz, kişilerin biyolojik yapılarıyla doğrudan ilişkili olmasından dolayı, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Kurumların faaliyet alanlarında geçmişte  yaşadıkları ayrıntılar da, aynı şekilde günümüz veya ileriye dönük kararlarda faydalanılması amacıyla ihtiyaç duyabilecekleri önemli bir veri kaynağıdır. Bu veriler, çoğu kurumda çalışanların belleğindeki veriler olarak  değerlendirilmekte ve o kişilerin de hatırlayabildikleri oranda kullanılabilmekte ve faydalı olabilmektedir.

Kurum faaliyetlerinin çok yoğun olması ve bu doğrultuda her geçen gün faydalanılabilecek daha fazla ayrıntı ve verinin oluşması, sadece kişilerin belleğine güvenilemeyeceği bir durum oluşturmaktadır.

Kurumlarda uzun süreli çalışanların bulunmaması ve sık sık eleman değişimlerinin yaşanması durumunda ise, kurum belleğine en çok ihtiyaç duyulacağı anlarda, yanlış kararlar alınmasına ve bunun da kurumların faaliyetlerine olumsuz olarak yansımasına neden olabilmektedir.

Günümüzde, insan faktörünü en aza indirecek şekilde kurum belleğine her an erişilebilmesini  sağlayacak teknolojik yatırımların yapılması büyük önem kazanmaktadır. Sanırım rekabet veya kriz ortamlarında ihtiyaç duyulabilecek en önemli yatırımlar da bunlar olacaktır.

15 Ekim 2008 tarihinde,  İstanbul “SwissOtel The  Bosphorus” salonlarında gerçekleştirlecek olan IBM Yazılım Zirvesi “Hungry For Change – Değişim Açlığı” , bu anlamda sizlere yardımcı olabilecek bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Sizleri Aksis standına ve ayrıca saat 11:00'de Zurich Salonu'nda Kuveyt Türk Katılım Bankası'ndan Muhammed Ali Hançer'in "Kuveyt Türk'te FileNet ile Yaşanan Değişim" sunumuna bekliyoruz...

Sevgi ve saygılarımla,

Kenan YILDIRIM
Teknik Koordinatör

Aksis' den Haberler

IBM FileNet BPM

Ödüllü Soru

Kültür-Sanat

 
KISA HABER TURU.....KISA HABER TURU.....KISA HABER TURU....KISA HABER....


IBM FileNet BPM ile İş Süreçlerinizi Yönetmek Elinizde

Kurumların artık içeriklerini aktif olarak yönetmeleri ve bu içeriklerini iş süreçleri dahilinde taşımaları olmazsa olmazlar arasında yer almakta.

IBM FileNet P8 platformu kapsamında bulunan FileNet P8 Business Process Manager modülü ile  iş süreçleri modelleme aracı standard olarak gelmektedir. Tamamen web tabanlı ve grafiksel bir arayüze sahip olup, analizleri takiben kısa sürede süreçlerin oluşturulmasını ve sistem içinde kullanıma geçilmesini sağlamaktadır.

FileNet BPM modülü içinde gelen Process Simulator modülü ile, planlanan süreçler içindeki kuralların ne şekilde çalıştığı ve sonuçlarını analiz etmek mümkündür. Sistem ile gelen Process Analyzer modülü, Process Simulator modülü ile birlikte de çalışabilir.  Process Analyzer modülü ile, anlık ve geriye dönük olarak, tüm işakışı, işadımları, zaman aralığı, kullanıcı, toplam yapılan iş, ortalama bir işin yapılma süresi gibi grafiksel raporların alınmasını sağlamaktadır. Bu raporlar, hazır şablon olarak OLAP özelliği kullanılarak MS Excel arayüzünden incelenebilmektedir. Süreçler içinde gerçekleşen her işlem, değişik raporlar alınması amacıyla bir veritabanında toplanabilmektedir. Bu şekilde, ihtiyaç duyulabilecek farklı raporların geliştirilmesi veya raporlama araçlarının (Chrystal Report gibi) kullanılması mümkündür.
 

ÖDÜLLÜ SORU


   Bu soruyu doğru cevaplayanlar arasından yapılacak çekilişle 3 kişi sürpriz hediye kazanacaktır. Cevaplarınızı en geç 13.10.2008 tarihine kadar nurcan.gozum@aksis.com.tr adresine bekliyoruz. Bol şanslar...

SORU: ''Kodak'ın yüksek hızlı tarayıcılarından olan Kodak i1860 tarayıcının günlük tarama kapasitesi nedir? "

 
 
 
KÜLTÜR - SANAT

 AYIN SERGİSİ

 

 AYIN FİLMİ“Doğu'nun Cazibesi"

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi; 26 Eylül 2008 - 11 Ocak 2009 tarihleri arasında, dünyanın en köklü sanat kurumlarından biri olan Tate Britain ve British Council işbirliğiyle hazırladığı ve Britanya oryantalist resminin dünyadaki en önemli örneklerinin yer aldığı “Doğu’nun Cazibesi” Britanya Oyantalist Resmi sergisine ev sahipliği yapıyor.
 

       "Babil M.S."
                
     

           

YÖNETMEN:Mathieu Kassovitz

OYUNCULAR: Jamel Debbouze, Charlotte Rampling, Gérard Depardieu, Michelle Yeoh, Vin Diesel, Lambert Wilson, Jérôme Le Banner, Mélanie Thierry, Chris Astoyan, Mark Strong
 

Toorop, ücretli bir askerdir. Pek çok savaşta yer almış ve 21. yüzyılın başından beri dünyayı yerle bir eden savaşlardan sağ olarak kurtulmuştur. Doğu Avrupa’yı kontrol eden mafya, bu ücretli askere çok tehlikeli bir görev verir: Toorop, Aurora isimli gizemli bir kadını Rusya’dan alıp New York’a götürecek ve güçlü bir tarikata teslim edecektir.  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 AYIN KARİKATÜRÜ

Aksis e-Bülten
Üyelik

Aksis E-Bülten'e üyelikten ayrılmak için aşağıdaki adrese No başlıklı e-mail gönderin;

Nurcan Gözüm
nurcan.gozum@aksis.com.tr
Görüşleriniz
e-Bülten ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi lütfen yazın:
Nurcan Gözüm
nurcan.gozum@aksis.com.tr