AnasayfaReferanslarımızFinansBurgan Bank

Burgan Bank

Burgan Bank, tüm iş akışlarını ve iş akışlarındaki dokümanları, elektronik ortama taşıyarak, iş akışlarını otomatik hale getirmek ve kağıt dolaşımını ortadan kaldırmak amacıyla 1998 Temmuz ayında projeye başlanmış ve kısa sürede hayata geçirilmiştir. Müşteriyi doğrudan ilgilendiren iş akışlarının öncelikli olması gibi bir strateji ile başlayan projede, sektörün genel özelliği nedeniyle kağıt ve proses yoğun bankanın tüm iş akışlarına adım adım uygulanmıştır.

Burgan Bank tüm şubelerinde, 11 Mart 1999 itibari ile sistemi kullanılır hale getirmiştir. Test çalışmalarından sonra, 26 Mart 1999'da, ilk etapta tüm bireysel kredi ve kredi kartı başvuruları olmak üzere sistem çalışmaya başlamıştır. Sistem, Kodak'ın Workflow for NT and Imaging for NT yazılımı kullanılarak, mevcut Windows NT işletim sistemi üzerinde MS-Exchange imkanlarını da kullanacak şekilde kurulmuştur.

SİSTEMİN İŞLEYİŞİ

Banka müşterisi, şubeye kredi kartı, oto, konut, tüketici kredisi ya da kredili mevduat hesabını kullanmak için evraklarını verdikten sonra, tüm belgelerin görüntüleri elektronik ortama taşınıyor. Bu görüntülerin önüne ilave edilen bir elektronik formun doldurulması ve endekslenmesi ile müşteri başvurusu banka içinde dolaşıma çıkıyor. Orijinal kağıtların dolaşmasına ve fakslanmasına gerek kalmadan, şube ve Genel Müdürlük yetkili çalışanları evrakları inceleyip, bir iki saniye içinde sonraki iş adımına gönderebilmektedir. Kredilerin onayı, tahsisi ve kullandırımı gibi işlemler bankada, önünde PC'si olan şubede ya da genel müdürlükte çalışan biri tarafından yapılabilmektedir. Akışı tamamlanan başvurulara ait bilgiler ve ekli müşteri evraklarının görüntüleri arşivlenir.

BÖYLE BİR SİSTEMİN KOLAYLIĞI VE SAĞLADIĞI FAYDALAR

Internet, extranet, call center gibi farklı dağıtım kanallarından yapılacak müşteri başvuruları da sisteme kolayca dahil edilebileceği için, sistem; bireysel bankacılık gelişimine uygun bir altyapı olmuştur. Burgan Bank, başlattığı bireysel kredi kampanyaları ile yüksek adetlere ulaşan başvurularını, kurduğu yeni sistemle karşılayarak, hızlı bir şekilde değerlendirebilmiştir.